Vážení rodiče,

Vaše děti, žáci 1.-5.tříd základních škol, mají nárok na na dotované ovoce a zeleninu ZCELA ZDARMA, a to díky novému projektu Evropské unie a České republiky “OVOCE DO ŠKOL“.

Nabízíme zdarma zdravé produkty ke konzumaci ve škole, a to 1 – 2x měsíčně. Pestrý sortiment čerstvého ovoce, zeleniny i 100% ovocných a zeleninových šťáv.  Vše bez konzervantů, přidaného cukru, soli, tuků a sladidel.

Vybíráme produkty prvotřídní kvality. V tomto školním roce jsme dodali dětem ZDARMA např. nektarinky, pomeranče, blumy, jablka, kiwi, hrušky, mandarinky, kaki, okurky, ředkvičky apod. Dodáváme také 100% ovocné a zeleninové šťávy, např. jablko, pomeranč, mrkev, jahoda-banán, atd.

Naší snahou je, aby výběr ovoce a zeleniny byl co nejpestřejší, přičemž jsou upřednostňovány produkty našeho klimatického pásma, nejlépe místní produkce.

Cílem projektu je zvýšit u dětí oblibu ovoce a zeleniny, přispět ke změně jejich stravovacích návyků, tím bojovat proti dětské obezitě, a tak zlepšit zdravotní stav mladé populace. Druhotným efektem by mělo být celkové zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny.

Víme, že dodávky ovoce a zeleniny do škol několikrát za měsíc nezajistí správné stravování, ale jistě napomohou dětem naučit se, že je velmi důležité přemýšlet o tom co jí a že musí zařadit ovoce a zeleninu do svého jídelníčku každý den. Děti se dozví mnoho zajímavých informací a seznámí atraktivním způsobem s produkty, které dříve odmítaly nebo je bohužel ani neznají.  Navíc učitelé díky podpůrným programům informují žáky zábavnou formou o prospěšnosti ovoce a zeleniny, o tom jak jednotlivé druhy konzumovat, jak je správně umýt, kde a kdy rostou, sklízí se apod.

Poskytování ovoce a zeleniny během dopoledních přestávek se velmi osvědčilo a je dětmi i pracovníky škol vítáno. Děti s radostí očekávají jaká bude další dodávka a i ty, které běžně nejí např. mrkev, jí společně se spolužáky rádi ochutnají. Prosíme Vás abyste i Vy přidali dětem více ovoce a zeleniny až budete připravovat svačiny, uvidíte, že se Vaše snaha zúročí a jednou Vaše dcera či syn dají přednost zeleninovému salátu před hranolkami.

Velmi oblíbené jsou samozřejmě především 100% ovocné a zeleninové šťávy, které dodáváme balené, a to v krabičkách s brčkem nebo PET obalech s uzávěrem, 200 – 300 ml. Snažíme se také děti seznamovat s novými druhy ovoce, a proto jsme na Mikuláše dodávali Kaki ze Španělska. Kaki je ovoce, které hodně dětí nikdy nevidělo či jedlo poprvé v životě. Reakce byla velmi pozitivní a jistě je mnoho dětí opět bude chtít až bude jeho sezona, tzn. kolem Vánoc.

Podpora z prostředků EU (73 %) a ČR (27 %) je poskytována na čerstvé ovoce a zeleninu,  dále na balené, popřípadě různě upravené ovoce a zeleninu a na  balené ovocné a zeleninové šťávy (jejich podíl může činit nejvýše 25 % celkového počtu dodaných produktů). Balené ovoce a zelenina, stejně jako šťávy, nesmí obsahovat přidaný cukr, sůl, tuky, sladidla a konzervanty.

Laktea, o.p.s., využívá svých dlouholetých zkušeností s dodávkami školního mléka do škol v celé ČR což jí umožňuje i větší efektivnost a ekonomickou výhodnost díky spojení dodávek v rámci obou programů.

Děkujeme Vám za Váš zájem a těšíme se na spolupráci.

Laktea, o.p.s.

Více informací najdete na webových stránkách projektu OVOCE DO ŠKOL - www.ovocedoskol.eu nebo www.ovocedoskol.szif.cz

Fotografie z ochutnávky ovoce a zeleniny najdete zde.